Prof. Dr. Adnan GüMüŞ

KİŞİSEL WEB SİTESİ

HAKKIMDA

Prof. Dr. Adnan GÜMÜŞ

  (1965 Düzce doğumlu, evli, bir çocuk babası)  
Ziraat Teknisyeni ve Sosyolog
 

 

Liseyi Bursa Ziraat Okulunda (1982), lisansı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümünde (1986), yüksek lisansı Çukurova Üniversitesinde (1989) ve doktorayı Viyana Üniversitesinde (1995) tamamlamış; 1999’da doçent, 2005’te profesör olmuştur.

Ana çalışma konuları sınıf, zümre ve değişme odaklı eğitim, din, milliyetçilik, otoriteryenizm, şiddet, asimilasyon, emek ve kırsal yapı üzerinedir.
İlgili konularda çalışma arkadaşlarıyla birlikte biri Rusça 8 kitabı; 9'u Almanca 80'den fazla kitap bölümü, makale veya bildirisi;  2 çeviri kitabı bulunmaktadır.  

Sivas'ta kısa bir öğretmenlik hayatından sonra, 1987'den beri Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Eğitimi Anabilim Dalı’nda çalışmakta, Anabilim Dalı ve Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Başkanlığı, Fakülte ve Enstitü Yönetim Kurulu Üyelikleri gibi çeşitli idari görevler yürütmüş veya yürütmektedir.


Ayrıca, Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) Adana Şubesi ve Adana Sokak Çocukları Derneği kurucu üyeliklerinde bulunmuştur. Çeşitli televizyon programları hazırlamış, halen ulusal bir gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır. Sendika, oda (TMMOB), Kent Konseyi, dernek etkinliklerinde yer almaktadır.